Jablka a jahody - pěstování a prodej

Vanda
Rosana
Rubín
Šampion
Topaz
Idared
Lipno
Rozela
Bohemia Gold
Šampion Reno
Lucy - testujeme
Fotografie0106.jpg
Rumba, Wendy, Darselect, Florence, Sensation- v testování
20170608_110802.jpg

Povídka o holaském jablíčku

POVÍDKA O HOLASKÉM JABLÍČKU 
(od naší "bezva brigádnice" Marušky Kratochvílové.)
 
   Všichni jsme to určitě zaznamenali, vyměnili lehké letní oblečení za něco teplejšího, aby přechod do zimníků, rukavic a čepic nebyl tak náhlý. V chaloupce si vesele topíme a těšíme se z toho krásného teplíčka, protože ranní mrazíky zalézají nejen pod nehty, ale také prolezou třeba až do kuchyně. 
  Podzimní čas je časem barev, široké škály vůní, větřík si zpívá jinou píseň než v létě a sluníčko se na nás kouká z jiného úhlu. Ptáčci, kteří by v těchto krajích zimu nepřežili, už dávno odletěli, a když je za temného večera slyšet na obloze zvuk divokých hus, tak je zima za dveřmi. 
  Podzimní čas je také časem sklizně plodů, které nám příroda tak štědře dává. A ona dává a dává vždy. Jen člověk to vždy není schopen vidět. Je to tak trošku paradoxní. Celý svět se zmítá v křeči krize, celý svět mluví o nedostatku a opak je pravdou. 
  Boží síla nám prostřednictvím darů přírody ukazuje velké bohatství. Je to nejen bohatství plodů, ale také harmonie barev, vůní a jakéhosi pevného řádu, který nikdy nezklame. 
Stačí se jen trošku pozastavit, nebo zpomalit, aby člověk pochopil, že honba za zlatým prasetem nikam nevede. 
Co se ještě musí stát, aby každý pochopil, že štěstí není jen v přepočítávání peněz, ani pouze v tom, co si ještě v supermarketu koupíme ve slevě, ale v úplně obyčejných věcech.
 
  Pro mě je právě nyní, v tomto podzimním čase, velkou radostí trhání jablíček v ovocných sadech v Holasicích u Lažánek. 
Scházíme se tam skupina lidí již několik sezón po sobě, abychom pomohli majiteli sadů sklidit úrodu. Říkáme si PARTA. Jsme opravdu taková parta trháčů, kteří se rádi vidí, mají vztah k přírodě a chodí tam pro radost. 
Schválně neříkám, že tu práci děláme rádi, protože v trhání jablíček práci nevidím. Vidím v tom štěstí a jeden z mnoha darů. Jaké je to krásné, když každé jablíčko je trochu jiné, každá odrůda je jiná a má jiný název, má jinou chuť, každý strom je jiný a obloha se při trhání přes den mění a slunce někdy svítí a jindy se svými paprsky přes mlhu do sadu nedostane. 
 Tak je na tom světě krásně a naše PARTA nechává za sebou stromy očesané. Jen sem tam ve vršcích větví svítí osamocené jablíčko, aby se stalo potravou pro ptáčky zpěváčky. Stromy se nadechují a děkují, 
že jsme jim pomohli sundat tíhu plodů, narovnávají své větve a úplně se mění obraz sadu. 
Bylo by krásné, kdyby se ke každé lidské bytosti na světě dostalo jablíčko z HOLASIC a promluvilo k její duši. „Podívej se, jak jsem krásně zbarvené. Když mě ochutnáš, poznáš, že i ty jsi krásná a umíš 
udělat ostatní duše šťastnými, stejně jako já, jablíčko z HOLASIC, umím rozdávat RADOST." 
 
M. K. 
20180923_101730.jpg
20180923_090332.jpg
20180923_145907.jpg
20180923_090248.jpg
říjen 2013 025.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one