Jablka a jahody - pěstování a prodej

Vanda
Rosana
Rubín
Šampion
Topaz
Idared
Lipno
Rozela
Bohemia Gold
Šampion Reno
Lucy - testujeme
Fotografie0106.jpg
Rumba, Wendy, Darselect, Florence, Sensation- v testování
20170608_110802.jpg

popis odrůd jahod

POPIS ODRŮD JAHOD: 

HONEYOE
 Raná dorůda, plody jsou  ploše kulovité, středně pevné, rovnoměrně červeně zbarvené. Dužnina středně červená, u prvních plodů s výraznou dutinou uprostřed, kalich středně obtížně oddělitelný.  Velikost plodů je ze začárku rovnoměrná. Vhodná na marmelády. Dalším pozitivem je zdravý list i plody bez plísní i nákaz. Výnosná. Nevýhodou je jemný povrch se sklonem k otlakům. Nevýhodou Honeyoe je zdrobňování plodů a velká hustota porostu, přezrálé plody někdy bývají hořké. Plody bývají uvnitř listí a nemají tak dobrou chuť. Honeyoe nahradila Rumba. 
 
RUMBA
Nová holandská odrůda. Raná. Kuželovité středně velké až velké plody. Chuť výborná. Vhodná na marmelády i na jakékoliv použití v kuchyni. Potřebuje bohatou zálivku. První sběr nakvétá nad listem což je nevýhodou při jarních mrazech a nakrývání porostu. Pěstitelsky teprve ve zkouškách. Bohužel trpí na Verticiliové vadnutí což se projevuje v těžkých přemokřených půdách. Dochází tak bohužel k propadům v řádcích. I přes zjištěný problém jsme na tuto odrůdu vsadili díky dobrému výnosu, zdravému listu a hlavně velice dobrým plodům. Dalším plusem je dobré prorůstání, mladiče jsou na krátkém výhonu, mohutné se silnými kořínky.
 
DARSELECT
Francouzská odrůda, velice perspektivní, jak výnosem tak vzhledem a velikostí plodů. Plody jsou těžké svojí plností dužniny. Velice chutné. Darselect je odrůda odolná proti hnilobám plodů i kořenových krčků. Ale zase velmi náchylná na listové škůdce- sviluška, roztočík a červená spála a padlí. List je nutné po sklizni ošetřit proti padlí a posíct. Nás konkrétně trápil roztočík. Plody jsou až do posledních sběrů  velké, často drsné a velmi sladké- podobné Elsantě. Osvědčilo se nám vysazovat ji z elitních frigo sazenic. Nevýhodou  pro nás jsou velmi dlouhé odnože mladičů- což znamená, že hůře prorůstá, hůře se trhá, protože plodí i mezi řádky. U této odrůdy je nutné podložení plodů drcenou slámou. Darselect potřebuje velké množství zálivky. Pro choroby listu už Darselect nepěstujeme. Jeho náhradou je nová odrůda Rumba.
 
INDUKA
Holandská odrůda. Plody jsou sytě červené, tvrdší,lesklé, tupě kuželovité, sladce navinulé, příjemné chuti, vhodné k univerzálnímu použití. Navíc menší plody z posledních sběrů jsou vynikající na marmelády a džemy. Induka hustě prorůstá a při větší vlhkosti a častějších deštích trpí na plísně a hodně hnije. Plody jsou velké jen při prvním sběru, další plody jsou malé až mrňavé- vhodné na marmelády. Náročné na sklizeň pro brigádníky. Proto Induku nepěstujeme. Její náhradou byla Honeyoe.

ELSANTA
Holandský kříženec velice oblíbený pro sladkou až bomparovou chuť. Plody jsou oranžově-červené, tuhé, drsné na povrchu, sladce aromatické, ideální na  přímou konzumaci, na ozdobu dortů a pohárů.
Tato odrůda je náchylná na hnilobu kořenového krčku, proto je vhodnější pěstovat ji pouze jako dvouletou. Nesnáší těžkou půdu a trpí vymrzáním.Při přemokření trpí na fitoftoru plodů, kdy se musí trhat s velkou opatrností a dbát na to, aby se napadené plody nedostaly mezi zdravé jahody. Elsanty už pěstujeme velice málo pro její malý výnos a náchylnost k fitoftóře .Elsanta patří do skupiny poloraných odrůd. S jejím pěstováním končíme z důvodů častého výpadku mladičů a napadení hnilobou kořenového krčku.
 
ALBA
Nová italská odrůda. Roste velmi bujně, je rezistentní k zimním mrazům a většině kořenových chorob. V našich podmínkách je velmi citlivá na Antraknózu. Dochází tak k vyhazování obrovských plodů a ztrátám na výnosu. Plody mají atraktivní kónický tvar a nezdrobňují. Velice dobré chuti. Dozrává jako první z raných odrůd. Alby už nepěstujeme pro velké ztráty z důvodu Antraknózy. Odrůda se hodí spíše od lehkých písčitých zemí se závlahou.

ASIA
Nová italská odrůda uznána od roku 2006. Je středně citlivá na padlí jahodníku. V našich podmínkách je velmi citlivá na Antraknozu, proto dochází až k třetině poškození, špatně se brigádníkům trhá z důvodů prohlížení a vyhazování napadených plodů. Tato odrůda je atraktivní svými velkými plody, které nezdrobńují, plody mají tmavou barvu a sladkou, výbornou chuť. Asia dozrává přibližně týden po Albě. Také trpí na Antraknózu proto ji už v našich podmínkách nepěstujeme- také jí nesvědčí těžká jílovitá zem.

ROXANA
Komerčně známá od roku 2001, tato odrůda příliš neodnožuje. Je také velmi náchylná na Antraknózu. Při nepříznivém počasí je náchylná na plíseň šedou, nutné ji podložit slámou. Potřebuje lepší půdu a dobrou péči.  Tato odrůda je velmi výnosná, vhodná na převoz. Má velké plody, dobré skadkokyselé chuti. Na váhu patří k nejtěžším jahodám. Dozrává přibližně pět dní po Albě. Jako mladič velmi kvete a plodí je nutné malé plody odtrhnout, aby dobře zarodila jako roční a nevyčerpala se. Druhým rokem je porost zakrslý a nevýnosný proto ji už nepěstujeme. také má ráda spíše písčitou půdu.
Odrůdy které jsme pěstovali a testovali: Dagmara, Korona, Induka, Elsanta, Dita, Pegasus, Andrea, Tenira, Symphony, Elkat, Asia, Alba, Roxana, Darselect, Rumba, Honeyoe, Sonáta, Rosie, Wendy, Karmen, Florence.
 
 
červen2014 003.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one