Jablka a jahody - pěstování a prodej

Vanda
Rosana
Rubín
Šampion
Topaz
Idared
Lipno
Rozela
Bohemia Gold
Šampion Reno
Lucy - testujeme
Fotografie0106.jpg
Rumba, Wendy, Darselect, Florence, Sensation- v testování
20170608_110802.jpg

popis odrůd jablek

POPIS ODRŮD JABLEK: 

VANDA
Česká rezistentní odrůda vyšlechtěná z odrůd Jolana a Lord Lambourne vynikající svojí šťavnatostí a jemnou slupkou, lehce navinulé chuti. Stopka poměrně dlouhá. Plody jsou žluté s červeným líčkem. Stromy se nesmí  příliš seřezávat a prostřihávat, jablkům pak chybí vápník  což se projeví  hořkou skvrnitostí na plodech. Velikostně ji řadíme mezi jablka většího vzrůstu. Sklízí se v polovině září, nevýhodou při pěstování je opadávání zralých plodů.Sklízí se začátkem září. Její konzumní zralost nastává přibližně tři týdny po sklizni, při dobrém skladování vydrží do února.
 
ŠAMPION
Česká odrůda  vyšlechtěná jako kříženec Golden Delicious a Coxova oranžová reneta. Trpí na strupovitost. Plody jsou středně velké až velké, s drsnou slupkou, žlutozelené kryté červeným žíháním. Jablka jsou velice sladké chuti, výborná i bez odležení. Sklízí se koncem září . Chuťově výborná do vánoc, později moučnatí. Do října vhodná na moštování, mošt je velice chutný a netmavne.
 
RUBÍN
Česká odrůda vyšlechtěná z odrůd Lord Lambourne a Golden Delicious. Trpí na strupovitost a hnití plodů při skladování. Rubín je ovšem hodnocen vysoce pro jeho výbornou sladkou chuť, nemoučnatí. Plody jsou středně velké až velké, žluté kryté červeně žíhaným líčkem. Slupka trochu tužší, dužnina chruplavá, šťavnatá a sladká. Sklízí se začátkem října. Konzumně nejchutnější v říjnu do ledna.  Nevýhodou je jeho horší stravitelnost.Vyznačuje se velice dlouhou stopkou, která často při skladování plody poškodí a od místa poškození hnijí. Je nutné plody při skladování z tohoto důvodu prohlížet. 
 
ROSANA
Česká  rezistentní odrůda je křížencem odrůd Jolana a Lord Lambourne.  Plody jsou při menší hustotě větší, zbarvené žlutozeleně, překryté rozmytým tmavě červeným zbarvením s krátkou stopkou. Slupka je středně silná, velice aromatická. Dužnina velice jemná, aromatická a sladce navinulá. Sklízí se  koncem září. Konzumní zralost od října. Velké, vyzrálejší plody koncem listopadu pod slupkou moučnatí. V chladném sklepě vydrží do února. Později pod slukou promoučnatí. Doporučujeme jíst napřed velké plody. Rosana patří mezi nejméně ošetřovanou odrůdu. Vyniká svojí výraznou chutí, jemností i vůní.
 
TOPAZ
Nová Česká rezistentní odrůda vyšlechtěná z odrůd  Vanda a Rubín. Plody jsou středně velké, ploše kulovité, žluté kryté červeným žíháním. Dužnina je pevná, velice křupavá, šťavnatá, sladce navinulá, aromatická. Slupka je tenká, mastná a nerovná. Sklízí se v průběhu října dozrává v prosinci a při šetrném skladování vydrží do dubna. Při pěstování trpí na padlí a mušinovitost- sazovitost. Topaz je chuťově vynikající, chuťově podobný pomeranči.
 
IDARED
Je Americká odrůda, vyšlechtěná křížením odrůd Jonathan a Wagnerovo. Při pěstování trpí na strupovitost a padlí. Plody jsou středně velké až velké. Většinou jsou plody zelenožluté překryté jasně červenou barvou. Podle počasí se vybarvuje až do tmavě fialové barvy.  Slupka je velice silná, křehká při sklizni se otlačuje , otlaky naštěstí nevadí při dlouhodobém skladování. Dužnina je bílá, šťavnatá, sladké chuti. Idared je konzumně zralý v prosinci. Při dobrém skladování vydrží až do června. 
 
PRIMA, RUBINOLA už nepěstujeme.
 
 PRIMA
Je první podzimní ranou odrůdou. Vyšlechtěná v USA. Sklizeň začátkem září. Její plody jsou červené, s tužší slupkou. Sladké chuti. Vhodné ke konzumaci do října. Později moučnatí.

RUBINOLA
Česká odrůda vyšlechtěná z odrůd Prima a Rubín. Rezistentní vůči strupovitosti. Plody ploše kulovité, žluté  kryté červeným žíháním. Plody jsou velikostně menší a neotlačují se. Dužnina křehká, přitom tvrdá, křupavá, velmi šťavnatá, nasládlá, aromatická. Slupka jemná, tenká hladká a velmi lesklá.  Sklízí se koncem září, konzumně nazrává v prosinci. Vydrží do února. 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one